Jdi na obsah Jdi na menu
 


Český národní ples - slavný 84. Pošumavský věneček se opět vydařil

1. 3. 2020

 

Nejstarší akce svého druhu v Praze – o 20 let starší než Moravský ples X  Národní dům ovládly chodské a plzeňské kroje X Milovníkům dechovky vyhrávala Úhlavanka  X  Bohatá tombola  X  Příští jubilejní Pošumavský věneček se uskuteční 6. 2. 2021) Český národní ples - slavný 84. Pošumavský věneček se opět vydařil

 

 

   Byla to velká chodská sláva. Svá místa v Majakovského sále Národního domu v Praze na Vinohradech zaujali hosté z řad poslanců a senátorů za západočeský region, zahraniční delegace z Číny a Indonésie, spousty krojovaných i plesově oděných návštěvníků. Následovalo slavnostní zahájení nejstarší akce svého druhu v Praze – 84. Pošumavského věnečku s dovětkem Český národní ples. Po dlouhém průvodu krojovaných návštěvníků a účinkujících, byly přineseny historické prapory Veleobce sdružených obcí baráčníků a pořádajícího Spolku rodáků a přátel Chodska a Pošumaví – Psohlavci v Praze. Všechny přítomné přivítal z pódia předseda pořádajícího spolku a ředitel plesu Dr. Václav Kupilík MIM, který pozval k mikrofonu plzeňského hejtmana Ing. Josefa Bernarda. Ten ujistil představitele pořádajícího krajanského spolku podporou ze strany Plzeňského kraje i v dalších létech.

Nejen při slavnostním zahájení, ale i v průběhu celého večera vyhrávala v hlavním Majakovského sále klatovská Úhlavanka. Navázala tak na dlouhou řadu chodských a jihočeských kapel, které se od roku 1936 až dosud na Pošumavských věnečcích vystřídaly. Na této reprezentační akci se v minulosti představily i takové hudební veličiny, jako Krajanka Václava Hlaváčka, Ústřední hudba Armády ČR či Vojenský umělecký soubor Ondráš z Brna.

V Raisově sále se tradičně představil a své posluchače potěšil Chilli Band. Ten si pochvalovali hlavně mladí, kteří si přišli zatančit v modernějším rytmu.

Během večera se plesovým hostům i letos představily folklorní soubory. Tím hlavním byla opět skvělá plzeňská Jiskra, dudácká muzika Praštěnka i valašský Krušpánek. Hrálo se nejen v sálech, ale také v předsálí Národního domu. Veselá nálada a pestré kroje ovládly tuto historickou akci, ke které tradičně patří i bohatá tombola, letos čítající přes 300 hodnotných cen. V dámské volence zavoněly pravé čerstvé chodské koláče.

Ples podpořili poslanec Ing. Václav Votava (ČSSD) a exsenátor Ing. Petr Bratský (ODS), firmy Daramis, STENA, United Brands, pěstitelská pálenice Císler z chodského Starého Klíčova, Keramika Mojžíš z Bořic i řada členů krajanského spolku včetně manželů Šilhanových, kteří dodali do tomboly vykrmeného čuníka.

Od předsedy krajanského spolku Dr. Václava Kupilíka MIM jsme se dozvěděli jako první několik podstatných věcí k jubilejnímu 85. Pošumavskému věnečku, který se uskuteční 6. února 2021. Konat se má opět za podpory Plzeňského kraje pod záštitou Ministra kultury ČR. Národní dům v Praze na Vinohradech poskytne k tomuto účelu ještě třetí sál, ve kterém bude probíhat Dvorana folkloru, která určitě nadchne milovníky lidových tanců, folkloru a národopisu. Z Chodska budou pozvány všechny soubory a muzikanti, kteří v tomto regionu něco znamenají. Milovníkům dechové hudby zahraje opět oblíbená klatovská Úhlavanka. Jubilejní akce se má stát velkolepou oslavou Chodska a celého Pošumaví v Praze, událostí, která nemá v novodobé historii na území hlavního města obdoby.