Jdi na obsah Jdi na menu
 


JUBILEJNÍ 80. POŠUMAVSKÝ VĚNEČEK SE VYDAŘIL

10. 3. 2016

JUBILEJNÍ 80. POŠUMAVSKÝ VĚNEČEK SE VYDAŘIL

 

     Dozlatova rozzářený pražský Národní dům přivítal v sobotu hosty jubilejního Českého národního plesu - Pošumavského věnečku. Ten začal dlouhým průvodem dvou set krojovaných účastníků a sedmi prapory, doprovázenými čestnou stráží. Historický prapor pražských Chodů z roku 1939 dokonce doprovázel i německý ovčák Giro. Při slavnostním zahájení této velkolepé slavnosti, kterou slovem provázela redaktorka Českého rozhlasu Plzeň Michaela Vondráčková, pozdravil všechny přítomné premiér Bohuslav Sobotka. Zdůraznil význam této ryze české národní slavnosti a ocenil práci pořádajícího Sdružení rodáků a přátel Chodska a Pošumaví v Praze. Jeho předseda Václav Kupilík pak přivítal celou řadu hostů – poslance obou komor Parlamentu Václava Votavu, Jana Látku, Igora Jakubčíka, Petra Bratského a Jana Žaloudíka, představitele města Domažlice v čele se starostou Miroslavem Machem, osobnosti společenského a kulturního života, starosty  chodských obcí Tlumačov, Nevolice a Draženov, představitele Sborů dobrovolných hasičů z Domažlicka, spřátelených sdružení i oficiální zahraniční delegace z Ruska, Číny, Gruzie a Rakouska.

     V bohatém kulturním programu se představily folklorní soubory z Mrákova a Postřekova, dívčí pěvecký sbor Canzonetta, Konrádyovci, dětský soubor Mráček z Mrákova a řada dalších účinkujících. Milovníkům dechovky vyhrávala Domažličanka, v moderním rytmu hrál orchestr Chilli Band. Účinkující a návštěvníky z Chodska přivezlo do Prahy pět autobusů.  Bohatá tombola čítala přes 250 cen. Jubilejní Pošumavský věneček se poprvé konal ve všech třech sálech Národního domu na Vinohradech. Během večera se uskutečnilo několik společenských setkání předsedy Sdružení rodáků s významnými hosty, během kterých jim bylo předáno na sto Pamětních listů a jubilejních flash disků. Historickému praporu Pražských Chodů byla udělena stuha Společnosti pro památník bitvy u Domažlic.

     Letošní Pošumavský věneček se stal nejvýznamnější akcí svého druhu v letošní pražské plesové sezóně. Byl oslavou Chodska v hlavním městě, každoročně se opakující slavnou tradicí, započatou roku 1936.